| Diverse | |
|---|---|
| Producent | AMD |
| Processor | |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 9 |
| Processorkerner | 16 |
| Processor sokkel | Stik AM4 |
| Processor litografi | 7 nm |
| Pakketype | Kasse |
| Køler inkluderet | Ingen |
| Processorproducent | AMD |
| Processormodel | 5900XT |
| Processorens basisfrekvens | 3,3 GHz |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processorgeneration | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processortråde | 32 |
| Processor boost frekvens | 4,8 GHz |
| Processor-cache | 72 MB |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Hukommelse | |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 128 GB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
| Ikke-fejlkorrigerende kode | Ja |
| Grafik | |
| On-board grafikkort | Ingen |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Ikke tilgængelig |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| Funktioner | |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 24 |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Understøttede instruktionssæt | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3 |
| I/O-konfiguration | |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Antal USB-porte | 4 |
| Samlet antal SATA-stik | 2 |
AMD Ryzen 9 5900XT processor 3,3 GHz 72 MB L2 & L3 Kasse
2.679,00 kr. (ex. moms: 2.143,20 kr.)
AMD Ryzen 9 5900XT. Processorserie: AMD Ryzen™ 9, Processor sokkel: Stik AM4, Processor litografi: 7 nm. Hukommelseskanaler: To-kanals, Maksimal intern hukommelse understøttet af processor: 128 GB, Hukommelsestyper understøttet af processor: DDR4-SDRAM. Understøttede instruktionssæt: AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3. USB version: 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
8 på lager









