Strømlin dine kontoropgaver med MFC-L8970CDW, en højtydende alt-i-én farvelaserprinter, der er skræddersyet til krævende miljøer. Med høje print- og scannehastigheder, avancerede sikkerhedsprotokoller og alsidige tilslutningsmuligheder integreres den problemfrit med forretningssystemer for at automatisere arbejdsgange og reducere manuelle opgaver.250-arks papirskuffe. papirkapaiteten kan udvides til 1.290 sider80-arks automatisk dokumentføder (ADF)50-arks fleksibel bakkeAutomatisk registrering af lavt eller tomt papirniveau64 konfigurerbare genvejeNFC til sikker autentificeringKompatibel med Brother og tredjepartsløsninger,inkl. Tungsten Automation, YSoft m.fl.Kan fås med MPS-kontrakt
Brother MFC-L8970CDW Multifunktionsprinter Laser A4 2400 x 600 dpi 31 sider pr. minut Wi-Fi
10.049,00 kr. (ex. moms: 8.039,20 kr.)
Brother MFC-L8970CDW. Udskrivningsteknologi: Laser, Udskrivning: Farveudskrivning, Maksimal opløsning: 2400 x 600 dpi, Udskrivningshastighed (farve, normal kvalitet, A4/amerikansk papirformat): 31 sider pr. minut. Kopiering: Farvekopiering, Maksimal kopiopløsning: 1200 x 600 dpi. Scanning: Farvescanning, Optisk scanningsopløsning: 19200 x 19200 dpi. Fax: Monofaxing. Duplex-funktioner: Udskriv. Maksimal ISO A-serie papirstørrelse: A4. Wi-Fi. Direkte udskrivning. Produktfarve: Grå
6 på lager
Varenummer (SKU): MFCL8970CDWRE1
Kategori: Multifunktionsprintere
| Diverse | |
|---|---|
| Producent | Brother |
| Tekniske detaljer | |
| Compliance-certifikater | GS mark |
| Systemkrav | |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Understøttede Mac-operativsystemer | Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Understøttede Linux-operativsystemer | Ja |
| Understøttede operativsystemer til servere | Windows Server 2022, Windows Server 2019, Windows Server 2016 |
| Andre understøttede operativsystemer | ChromeOS |
| Porte & Grænseflader | |
| Direkte udskrivning | Ja |
| USB-port | Ja |
| Antal USB 2.0-porte | 2 |
| Vægt & størrelser | |
| Bredde | 454 mm |
| Dybde | 505 mm |
| Højde | 460 mm |
| Vægt | 26,7 kg |
| Printhastighed | |
| Udskrivningsteknologi | Laser |
| Udskrivning | Farveudskrivning |
| Duplex udskrivning | Ja |
| Maksimal opløsning | 2400 x 600 dpi |
| Udskrivningshastighed (sort, normal kvalitet, A4/amerikansk papirformat) | 31 sider pr. minut |
| Duplex udskrivningstilstand | Auto/manuel |
| Udskrivningshastighed (farve, normal kvalitet, A4/amerikansk papirformat) | 31 sider pr. minut |
| Duplex udskrivningshastighed (sort, normal kvalitet, A4/amerikansk papirformat) | 20 sider pr. minut |
| Duplex udskrivningshastighed (farve, normal kvalitet, A4/amerikansk papirformat) | 20 sider pr. minut |
| Tid til første side (sort, normal) | 9,9 sek./side |
| N-i-1 udskrivningsfunktion | Ja |
| N-op-udskrivning | 2, 4, 9, 16, 25, 6 |
| Stregkode udskrivning | Ja |
| Udskrivning af vandmærke | Ja |
| Sikker udskrivning | Ja |
| Funktion til udskrivning af plakater | Ja |
| Scanning | |
| Scanning | Farvescanning |
| Duplex scanning | Ja |
| Optisk scanningsopløsning | 19200 x 19200 dpi |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Duplex scanningstilstand | Automatisk |
| Optisk scanningsopløsning (ADF) | 600 x 600 dpi |
| Maksimalt scanningsområde | 215,9 x 355,6 mm |
| Scanningsteknologi | Dual CIS |
| Scan til | USB, E-mail Server, Network folder, FTP, Billede, OCR, E-mail, HTTP |
| Understøttede billedformater | TIFF, JPEG |
| Understøttede dokumentformater | |
| Input farvedybde | 48 Bit |
| Output farvedybde | 24 Bit |
| Input gråtoneskala dybde | 16 Bit |
| Output gråtoneskala dybde | 8 Bit |
| Niveauer i gråtoneskala | 256 |
| Scan drivere | WIA, TWAIN, SANE |
| Kopiering | |
| Kopiering | Farvekopiering |
| Duplekskopiering | Ja |
| Maksimal kopiopløsning | 1200 x 600 dpi |
| Duplex kopieringstilstand | Automatisk |
| Maksimal kopieringsstørrelse | A4 |
| Kopieringshastighed (sort, normal kvalitet, A4) | 31 Kopier pr minut |
| Tid til første kopi (sort, normal) | 12,5 sek./side |
| Tid til første kopi (farve, normal) | 12,5 sek./side |
| Maksimalt antal kopier | 999 Kopier |
| Ændre størrelse på kopimaskine | 25 - 400% |
| N-i-1 kopifunktion | Ja |
| N-i-1 kopifunktion (N =) | 2, 4 |
| Fax | |
| Fax | Monofaxing |
| Dupleksfax | Ja |
| Fax opløsning (sort) | 203 x 392 dpi |
| Fax transmission hastighed | 2,5 sek./side |
| Modemhastighed | 33,6 Kbit/s |
| Fax-hukommelse | 500 Sider |
| Automatisk genopkald | Ja |
| Hurtigopkald | Ja |
| Understøttelse af faxvideresendelse | Ja |
| Automatisk reduktion | Ja |
| Fejlkorrektionstilstand (ECM) | Ja |
| Strømstyring | |
| Strømforbrug (strømbesparelse) | 330 W |
| Strømforbrug (udskrivning) | 540 W |
| Strømforbrug (kopiering) | 540 W |
| Strømforbrug (klar) | 60 W |
| Strømforbrug (standby) | 8,4 W |
| Strømforbrug (dvale) | 0,53 W |
| Strømforbrug (slukket) | 0,04 W |
| Energy Star-typisk elektricitetsforbrug (TEC) | 0,43 kWh/uge |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 220 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50/60 Hz |
| Driftsbetingelser | |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 20 - 80% |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | 0 - 40 °C |
| Driftstemperatur (T-T) | 10 - 32,5 °C |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 36 - 85% |
| Netværk | |
| Wi-Fi | Ja |
| Ethernet LAN | Ja |
| Kabelteknologi | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,1000,100 Mbit/s |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g |
| Wi-Fi Direct | Ja |
| Near Field Communication (NFC) | Ja |
| Sikkerhedsalgoritmer | SSL/TLS, 802.1x RADIUS, EAP-FAST, PEAP, EAP-TLS, EAP-TTLS, SNMP, IPSec, 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, TKIP, AES, WPA2-PSK, WPA3-SAE |
| Understøttede netværksprotokoller (IPv4) | ARP, RARP, BOOTP, DHCP, APIPA (AutoIP), WINS/NetBIOS name resolution, DNS resolver, mDNS, LLMNR receiver, LPR/LPD, custom raw port/Port9100, SMTP client, IPP/IPPS, FTP client, FTP server, CIFS client, TELNET server, SNMPv1/v2c/v4, HTTP/HTTPS server, TF |
| Understøttede netværksprotokoller (IPv6) | NDP, RA, DNS Resolver, mDNS, LLMNR Receiver, LPR/LPD, Custom Raw Port / Port9101, IPP/IPPS, SMTP Client, FTP Client, FTP Server, CIFS Client, TELNET Server, SNMPv1/v2c/v4, HTTP/HTTPS Server, TFTP Client, TFTP Server, ICMPv7, Web Services (Print), Web Services (S) |
| Mobile udskrivningsteknologier | Apple AirPrint, Brother Mobile Connect, Mopria Print Service |
| Papirhåndtering | |
| Maksimal ISO A-serie papirstørrelse | A4 |
| Medietyper til papirbakke | Tyndt papir, Almindeligt papir, Tykt papir, Genbrugspapir, Blonde papir, Etiketter, Kuverter, Blankt papir |
| ISO A-serie, størrelser (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Ikke-ISO udskriftsmedier størrelse | Brev, Legal, Direktør |
| Kuverter størrelser | C5, Com-10, DL, Monarch |
| Brugerdefineret mediebredde | 76,2 - 216 mm |
| Brugerdefineret medielængde | 116 - 355,6 mm |
| Medievægt på papirbakke | 60 - 105 g/m² |
| Flerfunktionsmagasin medie vægt | 60 - 163 g/m² |
| Emballeringsdata | |
| Pakkebredde | 650 mm |
| Pakkedybde | 610 mm |
| Pakkehøjde | 643 mm |
| Pakkevægt | 34,7 kg |
| Emballage indhold | |
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm |
| Garantibevis | Ja |
| Brugervejledning | Ja |
| Andre funktioner | |
| Støjniveau | 49 dB |
| Design | |
| Produktfarve | Grå |
| Markedspositionering | Forretning |
| Indbygget skærm | Ja |
| Skærm | LCD |
| Skærm diagonal | 17,8 cm (7") |
| Kontroltype | Berøring |
| Farveskærm | Ja |
| Præstation | |
| Intern hukommelse | 1024 MB |
| Indbygget processer | Ja |
| Processorfrekvens | 1200 MHz |
| Funktioner | |
| Maksimal driftscyklus | 80000 sider pr. måned |
| Duplex-funktioner | Udskriv |
| Udskrivning af farver | Sort, Blå, Magenta, Gul |
| Anbefalet arbejdscyklus | 0 - 7500 sider pr. måned |
| Sidebeskrivelsessprog | BR-Script 3, PDF, PCL 6 |
| Printer skrifttyper | PostScript, PCL, Bitmap |
| PLC-skrifttyper | 73 |
| PostScript-skrifttyper | 66 |
| Antal stregkodeskrifttyper | 16 |
| Antal bitmap skrifttyper | 12 |
| Kapacitet for input & output | |
| Samlet antal inputbakker | 1 |
| Samlet inputkapacitet | 250 ark |
| Samlet outputkapacitet | 150 ark |
| Multifunktionsbakke | Ja |
| Universal-magasin kapacitet | 50 ark |
| Automatisk dokumentføder (ADF) | Ja |
| Automatisk dokumentføder (ADF) indgangskapacitet | 80 ark |
| Bæredygtighed | |
| Bæredygtighedscertifikater | Blue Angel, Svanemærket |
Relaterede varer
599,00 kr. (ex. moms: 479,20 kr.)
2.179,00 kr. (ex. moms: 1.743,20 kr.)
1.869,00 kr. (ex. moms: 1.495,20 kr.)
4.789,00 kr. (ex. moms: 3.831,20 kr.)
9.049,00 kr. (ex. moms: 7.239,20 kr.)
4.119,00 kr. (ex. moms: 3.295,20 kr.)
3.159,00 kr. (ex. moms: 2.527,20 kr.)
1.609,00 kr. (ex. moms: 1.287,20 kr.)









